Ogłoszenia urzędowe

  • przetargi
  • obwieszczenia
  • inne
zobacz więcej ...
 

Środki pomocowe UE

Inwestycje realizowane z dofinansowaniem funduszy unijnych

zobacz więcej ...
 

Kultura

Wydarzenia, wystawy, warsztaty i inne inicjatywy kulturalne naszej społeczności

zobacz więcej ...

 

Urząd Gminy Trzcianne
ul. Wojska Polskiego 10
19-104 Trzcianne
tel. / fax. 085 738-50-56
email: trzcianne@trzcianne.pl

 

 

gminny portal mapowy 02

 

logo---Kopia

 

epuap banerdobry

 

youtubetrzcianne

 

rodo

 

baner turystyka207px

 

logo lgd

 

gopstrzciannelogo

 

Program 500plus

 

bz-logo

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Plik pdf-1

 

V Zawody Sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Podlaskiego

W zeszłą niedzielę, to jest 17 sierpnia 2014 roku, w miejscowości Rudka w powiecie Bielskim odbyły się V Zawody Sportowo-pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Podlaskiego. Powiat moniecki reprezentowała OSP Trzcianne.
Dla naszych strażaków ochotników były to pierwsze w historii zawody sportowo-pożarnicze na tak wysokim szczeblu. Wobec powyższego, już na trzy tygodnie przed zawodami, druhowie zbierali się wieczorami na szkolnym boisku, by ćwiczyć poszczególne konkurencje. A były to: musztra, sztafeta i rozwinięcie bojowe.
Niełatwo jest ćwiczyć rozwinięcie bojowe na starej, zdezolowanej pompie, gdy od wielu lat inne jednostki z KSRG operują nowoczesnym sprzętem. Niełatwo jest ćwiczyć sztafetę nie posiadając toru przeszkód. Niełatwo jest ćwiczyć musztrę, gdy nikt nie służył w wojsku. Nasi druhowie nie poddawali się jednak i zabrali z zapałem do pracy. Z pomocą zaprzyjaźnionych jednostek udało się skompletować potrzebny sprzęt, by stworzyć choć namiastkę tego, co czeka ich na zawodach.
I tutaj należą się szczególne podziękowania dla Komendy Powiatowej PSP w Mońkach za użyczenie sprzętu oraz elementów toru przeszkód. Wyrazy uznania dla kpt. Krzysztofa Stachurskiego za przyjazd i fachowe wyjaśnienie zasad i niuansów związanych z zawodami oraz za stały kontakt i służenie pomocą. Podziękowania również dla Wojskowej Straży Pożarnej w Osowcu za dwudniowe wypożyczenie pompy z prawdziwego zdarzenia oraz dla OSP Jaświły za drobniejszy sprzęt, ale jakże ważny.
Ciepłym słowem trzeba też obdarzyć Wójta Zdzisława Dąbrowskiego i panią skarbnik Janinę Purtę-Wróbel, którzy mimo bardzo skromnego budżetu zdołali wysupłać nieco pieniędzy, by zapewnić strażakom transport, nowe ubrania koszarowe, a nawet farbę do pomalowania starych hełmów, by nasi chłopcy byli jak malowani.


W zawodach uczestniczyło 24 zastępów OSP. 15 męskich i 9 kobiecych.
Do klasyfikacji generalnej wliczane były dwie ostatnie konkurencje sumując ich ostateczny czas. Za nieprawidłowe wykonanie jakiejś czynności przyznawane były punkty karne. Jeden punkt karny równoznaczny był z jedną doliczoną sekundą w danej konkurencji.
Pierwszą konkurencją była musztra. Drużyna w składzie: Karol Laskowski jako dowódca drużyny oraz Jakub Szydłowski, Łukasz Lasota, Mateusz Lasota, Marcin Cieciorko, Karol Popławski i Konrad Mariański. Zadanie polegało między innymi na wydawaniu konkretnych poleceń przez dowódcę dla reszty drużyny, która musiała zademonstrować serię zwrotów oraz marsz, liczyło się zgranie i dobra synchronizacja ruchów wszystkich zawodników. Drużyna OSP Trzcianne zdobyła maksymalną ilość punktów i ex aequo  z inną OSP uplasowała się na pierwszym miejscu.
Z pierwszego miejsca w musztrze strażacy OSP Trzcianne cieszyli się tylko do rozdania dyplomów. Okazało się, że bezduszne komisje bywają jednak nie tylko w sportach zawodowych. Postanowieniem organizatorów zawodów nasza OSP została zepchnięta na drugie miejsce, w myśl zasady, że zwycięzca może być tylko jeden. Przy „zielonym stoliku” postanowiono, że przy ustalaniu zwycięzcy konkurencji rozgrywanej poza klasyfikacją generalną, paradoksalnie będą brane pod uwagę wyniki właśnie z klasyfikacji generalnej. A że pozostałe konkurencje nie poszły już tak dobrze, nasi strażacy zostali przesunięci na drugie miejsce. Odrobinę cyniczne było również wręczenie dyplomu z widocznym przeprawieniem miejsca pierwszego, na miejsce drugie. Takie rzeczy nie powinny dziać się na takim szczeblu zawodów.
Drugą konkurencją była sztafeta 7 x 50 m. Gdzie na każdym odcinku strażak miał pokonać jakąś przeszkodę lub wykonać czynność nie gubiąc niesionej w zamian pałeczki prądownicy. Zawodnicy: pierwszy odcinek - Karol Laskowski - podłączenie węża W-75 do rozdzielacza, drugi odcinek – Jakub Szydłowski – pokonanie płotka lekkoatletycznego, trzeci odcinek – Konrad Mariański – przeskoczenie dwumetrowego rowu, czwarty odcinek – Mateusz Lasota – pokonanie slalomem trzech tyczek, piąty odcinek – Łukasz Lasota – pokonanie sześciometrowej równoważni, szósty odcinek – Marcin Cieciorko – pokonanie ściany o wysokości półtora metra, ostatni odcinek – Karol Popławski – podłączenie węża W-52 do rozdzielacza i przekroczenie mety z podłączonym drugim końcem węża do niesionej prądownicy. Bieg nasi strażacy ukończyli z wynikiem 67,86 sekund co dawało im dziesiąte miejsce w klasyfikacji, jednak sędziowie dopatrzyli się błędu w strefie zmian i przyznali pięć punktów karnych co zepchnęło OSP Trzcianne na czternaste, przedostatnie miejsce.
Trzecią i ostatnią konkurencją było rozwinięcie bojowe, polegające na podłączeniu dwóch odcinków węży ssawnych do pompy i zanurzeniu ich do zbiornika z wodą, rozwinięciu dwóch odcinków węża W-75, podłączeniu rozdzielacza i podłączeniu do niego dwóch linii gaśniczych z dwóch odcinków węży W-52 każda, podaniu wody i obróceniu tarczy przez pierwszą rotę oraz strąceniu pachołków przez rotę drugą. Zawodnicy: dowódca drużyny – Karol Laskowski, przodownik roty I – Jakub Szydłowski, pomocnik przodownika roty I – Łukasz Lasota, przodownik roty II – Karol Popławski, pomocnik przodownika roty II – Konrad Mariański, rozdzielaczowy – Marcin Cieciorko, łącznik – Mateusz Lasota, mechanik – Piotr Popławski. Nasi strażacy bardzo sprawnie przeprowadzili konkurencję osiągając czas 46,90 sekundy. Tym razem na szczęście obyło się bez ingerencji sędziów i punktów karnych, co pozwoliło zająć dziewiąte miejsce w tej konkurencji.
Ostatecznie OSP Trzcianne uplasowało się na 13 miejscu klasyfikacji generalnej.
Podsumowując całe zawody, nasi strażacy spisali się bardzo dobrze, choć liczyliśmy na miejsce w pierwszej dziesiątce, bo tak realnie należało oceniać szanse. Jako debiutanci, druhowie z OSP Trzcianne nie ustrzegli się płacenia frycowego w postaci punktów karnych i straty kilku niepotrzebnych sekund, co przy niewielkich różnicach czasowych dałoby nam bardzo przyzwoity wynik i miejsce niedaleko podium. Doświadczenie zdobyte na tych zawodach stanowi doskonałe przetarcie do przyszłych wyzwań. Nasi strażacy mogli na własnej skórze przekonać się jak sportowo wyglądają ta tle najlepszych drużyn z województwa i ile muszą poprawić, by dołączyć do ich grona. Druhowie już zapowiedzieli, że nie przepuszczą żadnej okazji, by móc ponownie się wykazać i osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.
Tutaj mały ukłon w kierunku Rady Gminy, by radni przychylniej spojrzeli na naszą OSP, a także inne straże pożarne z terenu gminy, przy ustalaniu budżetu na przyszły rok. Marzą nam się gminne zawody sportowo-pożarnicze z prawdziwego zdarzenia, przy udziale wszystkich jednostek, kompletnie wyposażonych i na zasadach ogólnokrajowego regulaminu. Straż pożarna jest naszą wizytówką, a jeśli osiąga dobre wyniki zarówno podczas akcji bojowych jak i zawodów, stanowi niemałą promocję gminy.

NACZELNIK OSP TRZCIANNE
KAROL LASKOWSKI