Ogłoszenia urzędowe

  • przetargi
  • obwieszczenia
  • inne
zobacz więcej ...
 

Środki pomocowe UE

Inwestycje realizowane z dofinansowaniem funduszy unijnych

zobacz więcej ...
 

Kultura

Wydarzenia, wystawy, warsztaty i inne inicjatywy kulturalne naszej społeczności

zobacz więcej ...

 

Urząd Gminy Trzcianne
ul. Wojska Polskiego 10
19-104 Trzcianne
tel. / fax. 085 738-50-56
email: trzcianne@trzcianne.pl

 

 

gminny portal mapowy 02

 

logo---Kopia

 

epuap banerdobry

 

youtubetrzcianne

 

rodo

 

baner turystyka207px

 

logo lgd

 

gopstrzciannelogo

 

Program 500plus

 

bz-logo

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Plik pdf-1

 

Posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Mońkach na temat ASF

W związku ze stwierdzeniem kolejnych przypadków na terenie Powiatu Monieckiego wirusa ASF u dzików w dniu 01 czerwca 2017 roku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Mońkach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży, władz samorządowych, Nadleśnictwa Knyszyn oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Pan Jerzy Trzonkowski Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mońkach omówił i przedstawił sytuację dotyczącą ASF na terenie Powiatu Monieckiego. W chwili obecnej na terenie powiatu nie stwierdzono nowych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń u trzody chlewnej.

Natomiast w okresie od kwietnia do maja 2017 roku na terenie Powiatu Monieckiego stwierdzono przypadki wirusa ASF u 4 dzików. Wirusa ASF potwierdzono u 3 padłych dzików na terenie gminy Goniądz w okolicach Twierdzy-Osowiec oraz stwierdzono jeden przypadek ASF u dzika odstrzelonego na terenie Gminy Trzcianne w okolicach Laskowca.

W dalszej części posiedzenia Pan Trzonkowski omówił sytuację dotyczącą wirusa grypy ptaków (A H5N8) na terenie Powiatu Monieckiego. Poinformował, iż na chwilę obecną sytuacja jest opanowana i nie ma nowych ognisk grypy ptaków na terenie Powiatu Monieckiego. Ponadto należy zachować szczególną uwagę i ostrożność w okresie jesiennym podczas migracji dzikiego ptactwa.

W podsumowaniu spotkania władze samorządowe oraz powiatowe służby, inspekcje i straże wyraziły chęć współdziałania zarówno w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu jak i zwalczania w przypadku wykrycia chorób zakaźnych zwierząt na terenie Powiatu Monieckiego.

WAŻNE!!!

Stała współpraca, ale przede wszystkim zaufanie mieszkańców do służb może ograniczyć, a nawet zniwelować skutki epidemii. Dlatego prosimy o pomoc i wszelkie informacje, które mogą uchronić rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zwierząt na terenie Powiatu Monieckiego.

Apelujemy do mieszkańców powiatu monieckiego o zachowanie szczególnej uwagi oraz ostrożności i informowanie: Policji, Urzędów Gmin, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii zarówno o napotkaniu padłych świń czy dzików jak też o podejrzanych osobach oferujących mieszkańcom powiatu zakup prosiąt czy większych osobników oraz ptactwa po okazyjnych cenach.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Mońkach, tel. 85 716 61 03, www.monki.piw.gov.pl

Policja, tel. 997

opr. Paweł Szypcio