Ogłoszenia urzędowe

  • przetargi
  • obwieszczenia
  • inne
zobacz więcej ...
 

Środki pomocowe UE

Inwestycje realizowane z dofinansowaniem funduszy unijnych

zobacz więcej ...
 

Kultura

Wydarzenia, wystawy, warsztaty i inne inicjatywy kulturalne naszej społeczności

zobacz więcej ...

 

Urząd Gminy Trzcianne
ul. Wojska Polskiego 10
19-104 Trzcianne
tel. / fax. 085 738-50-56
email: trzcianne@trzcianne.pl

 

 

gminny portal mapowy 02

 

logo---Kopia

 

epuap banerdobry

 

youtubetrzcianne

 

rodo

 

baner turystyka207px

 

logo lgd

 

gopstrzciannelogo

 

Program 500plus

 

bz-logo

 

Nieodpłatna pomoc prawna

 

Plik pdf-1

 

Historia

Dzieje naszej ziemi przebiegały w sposób niezupełnie w polskich warunkach typowy. Do lat 80-ych wieku XIII były to obrzeża plemiennej federacji Jaćwingów, by potem, po trwającej dwa i pół stulecia pustce Kraju Zapuszczańskiego, znaleźć się na styku kolonizacyjnej aktywności Litwinów, podlaskich Rusinów, a przede wszystkim Mazowszan. Z XIII też wieku pochodzą pierwsze informacje o miejscowościach do dziś wchodzących w skład naszej gminy.

Co do samego Trzciannego to tutejsza parafia powstała w roku 1496 (w 1996 roku uroczyście obchodzono 500 lecie). Już wcześniej istniał drewniany kościół. W drewnianym budo wnictwie, rzeźbie, hafcie, dwuosnowowym tkactwie wiele pozostało z odrębności ludowej tradycji i kultury Podlasia. W ubiegłym stuleciu wzdłuż obu naszych wielkich rzek - Biebrzy i Narwi, przebiegała granica celna dzieląca Królestwo Polskie od ziem bezpośrednio włączonych do carskiego imperium.

Wciąż pamięta się o sowieckich deportacjach nad Irtysz i partyzantów lat 40-tych, a kamienne maceby starego żydowskiego cmentarza w Trzciannem mówią nam o martyrologii mieszkających tu przez stulecia Żydów.

Dzieje najnowsze pozostawiły resztki umocnień stanowiących fragment założeń obronnych z lata 1939 r. pobliskiej twierdzy w Osowcu.

Twierdzę można obecnie zwiedzać w towarzystwie przewodnika, zbieraczy militariów powinny zainteresować wciąż rozsiane na naszym terenie fragmenty uzbrojenia i oporządzenia zarówno z 1939 jak i 1944 roku.