Ciekawostki

Regionalna Izba Doliny Biebrzy w Laskowcu

Regionalna Izba Doliny Biebrzy w Laskowcu to niewielkie muzeum, mieszczące się w odnowionym budynku starego kościoła parafialnego. Powstała ona dzięki ini­cja­tywie Pana Wójta Gminy Trzcianne Zdzisława Dąbrowskiego oraz zaangażowaniu miejscowego Proboszcza i okolicznych mieszkańców.

 

 

Wodniczka

Wodniczka (Acrocephalus paludicola) – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny Acrocephalidae, wcześniej zaliczanego do pokrzewkowatych. Zamieszkuje wschodnią Europę i zachodnią Azję po Ural, w pasie klimatu umiarkowanego. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem w skali globalnej. Na całym świecie żyje zaledwie ok. 20 tys. par, głównie w Polsce, Niemczech, na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, Węgrzech i zachodniej Rosji.

 

Najstarsze drzewo

Wjeżdżając do Giełczyna, wsi położonej w widłach Narwi i Biebrzy przywita nas potężny Dąb. Jego wiek szacuje się na około 300 lat.

Król Biebrzy

W ostępach Biebrzańskich Bagien, w opuszczonej wsi Budy mieszka niezwykły człowiek – Pan Krzysztof Kawenczyński. Porzucił on wygody cywilizacji i postanowił żyć w zgodzie z naturą. W jego „królestwie” czas zdaje się płynąć wolniej…

Urokliwy kościół

Miejscowość Giełczyn może poszczycić się jednym z najstarszych i najbardziej urokliwych kościołów w gminie, a także w województwie. Został on wybudowany w 1777 roku i od tego czasu nie przechodził praktycznie żadnych większych modernizacji.