WAŻNE Zmiany w 500 PLUS

Program “Rodzina 500 plus” zakłada przyznanie świadczenia comiesięcznego świadczenia w wysokości 500 zł wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

W tym roku następuje ważna zmiana związana z ustalaniem okresu świadczeniowego oraz terminem składania wniosków o świadczenie wychowawcze.

Od 2021 r. prawo do świadczenia “500 plus” ponownie będzie ustalane na roczny okres – od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Obecny okres świadczeniowy, na który ustalane jest prawo do 500 zł na dziecko, jest dłuższy i trwa od października 2019 roku do końca maja tego roku.

Wnioski przez internet składać można od 1 lutego 2021r.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, będzie możliwe od 1 kwietnia tego roku.

Wniosek złożony w okresie od 1 do 31 maja danego roku oznacza, że świadczenia za czerwiec i lipiec zostaną wypłacone nie później niż do 31 lipca tego roku. Z kolei wniosek złożony od 1 do 30 czerwca to wypłata przyznanego świadczenia za miesiące czerwiec, lipiec i sierpień maksymalnie do 31 sierpnia tego roku.

“Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. W tym przypadku przepadną nam kwoty za wcześniejsze miesiące.

Drukuj